Medlemmar

Här kan du som medlem få dina kontaktuppgifter publicerade. Skicka dina uppgifter till olof.loef@gmail.com

Curator/ Intendent/ Utställningsproducent

Åsa Adolfsson, utställningsproducent, Kvinnohistoriskt museum, 090-16 33 99, asa.adolfsson@umea.se
Matilda Bengtsson, utställninsproducent/projektledare, 0768646406, Matilda.bengtsson@expology.se, www.expology.com
Sofie Bergkvist, utställningsproducent och skribent, 0722-410502, sofie@ordochtext.se
Karsten Bjergfelt, utställningsproducent Göteborgs stadsmuseum, 0705838910, karsten.bjergfelt@kultur.goteborg.se, www.goteborgsstadsmuseum.se
Mia Ståhl Broborg, utställningsproducent, curator, pedagog, programarrangör, formgivare. 08-587 853 54, mia.stahl.broborg@vallentuna.se, vallentuna.se/sv/Uppleva-och-gora/Kultur/Konst-och-utstallningar
Liza Carlefred, 0724545593, utställningsproducent Riksdagsförvaltningen, lizacarlefred@gmail.com
Anna Hadders, utställningsproducent, 044/0733 – 13 57 22, anna.hadders@regionmuseet.se, www.regionmuseet.se
Ann Johnsson, intendent/etnolog, Tändsticksmuseet, 036102547,  ann.johnsson@jonkoping.se, www.matchmuseum.se
Irène Karlbom Häll, utställningsproducent/ formgivare/ skribent,  0702214726,  irenekarlbomhall@gmail.com,  ireka.co
Annmari Kastrup, utställningsproducent/curator/projektledare, +46 70 765 80 31, akastrup@actitkommunikation.se, www.actitkommunikation.se
Bianca Leidi, utställningsproducent och projektledare 010-4561235, bianca.leidi@varldskulturmuseerna.se
Lena Lindgren, projektledare/utställningssamordnare, 0701919254, lena.lindgren@ostergotlandsmuseum.se, www.ostergotlandsmuseum.se
Olof Löf, curator, 073 526 61 71, olof.loef@gmail.com, oloflof.se
Anna Sjölander, utställningsproducent & pedagog, Västarvet, 0706-025232, www.vastarvet.se
Anna-Karin Svanberg, utställningsproducent/projektledare utställning, film, text, 08-12131306, anna-karin.svanberg@spritmuseum.se, www.spritmuseum.se
Samuel Thelin, utställningsproducent/Curator, Malmö Museer, 0734-224125, samuel.Thelin@malmo.se
Anna Toräng, intendent, Sigtuna Museum & Art / Kultur- och fritidsförvaltningen, 08-591 266 53, www.sigtuna.se
Carina Törnblom, projektledare, utställningsproducent och curator, 0708931973,  carina@twochange.com, www.twochange.se
Maria Wennerberg, museiintendent/projektledare/utställningsproducent/formgivare/curator, 072-565 66 55, maria.wennerberg@brukskultur.se, www.brukskultur.se

Formgivare/ arkitekt/ designer/ scenograf
Tove Alderin, formgivare, Tove Alderin Studio, contact@tovealderin.se, www.tovealderin.se
Anna Almqvist, formgivare, 0920-550 886, anna.almqvist@teknikenshus.se, www.teknikenshus.se
Camilla Ed, formgivare/ scenograf, 0707995177, info@camillaed.com, www.camillaed.com
Anna Edsjö, arkitekt, utställningsformgivare, Unna design, www.unna.se,
Julia Jacobsson, designer, pyssel-/korsordsmakare, workshopledare inom pyssel, 070-38 499 65, info@frokenuggla.se, www.frokenuggla.se
Malvin Karlsson, utställningsformgivare, grafisk designer, utställningsproducent, 070-405 27 00, www.unna.se
Eric Langert, formgivare, scenograf, tillverkare, Lilla verkstan AB, 0708242352 eric@langert.se, www.langert.se
Ann Olander; utställningsantikvarie, formgivare, konservator. Dalarnas museum, 070-720 32 37, ann.olander@dalarnasmuseum.se, www.dalarnasmuseum.se
Annika Thore, scenograf, 0708-22 51 06annika@formochfunktion.nu, http://instagram.com/formochfunktion
Martin Törnros, interaktionsdesigner & utvecklare/programmerare, 0702-800054, martin@interaktivarum.se, www.interaktivarum.se
Linda Wallgren, formgivare, 0736 717259, rum@lindawallgren.se

Konservator/ arkivarie
Helen Skinner, Papperskonservator i HELEN SKINNER AB, +46 70 515 7077,  helen@helenskinner.se, www.helenskinner.se

Konstnär/ fotograf

Lena Björn, konstnär, 070 32 59 451,info.lenabjorn@gmail.com, www.lenabjorn.com
Ulf Rehnholm, konstnär, projektledare, curator, pedagog, 0736313132, ulf@rehnholm-photoart.se, www.rehnholm-photoart.se
Mattias Åkeson, Konstnär/ formgivare, 0704261924, contact@mattiasakeson.com,  www.mattiasakeson.com

Ljussättare/ Tekniker
Peter Andersson,teknisk producent, Flygvapenmuseum, 013-495 97 19, peter.andersson@flygvapenmuseum.se
Viktor Hallonsten, ljussättning, belysningsrådgivning, finurliga tekniska lösningar, 0709-709727, viktor@hallonsten.se, www.hallonsten.se
Pernilla Tenje, utställningsteknisk samordnare, Historiska museet, 08-519 556 64, Pernilla.Tenje@historiska.se
Conny Åhs, Ljussättare, 0727173730, connyahs@adlumen.se, www.adlumen.se
Ulf Wågland, utställningstekniker, Västarvet, 0705080105, ulf.wagland@vgregion.se, www.vastarvet.se

Projektledare
David Berner, Projektledare, www.linkedin.com/in/evokingspaces
Claes Enger, Projektledare, Naturhistoriska riksmuseet, 0701-824000, claes.enger@nrm.se, nrm.se
Kristina Gellerstedt, Projektledare/Koordinator/Gallerist/Pedagog/Handledare, 0709113587, gallerikorn@gmail.com, www.gallerikorn.se 
Charlotte Jörgenson, Projektledare, 0736374673, jorgensoncharlotte@gmail.com

Textproducent/ skribent/ översättare
Ulrika Djerw, Textproducent, redaktör, språkgranskare. 073-614 19 17, ulrika.djerw@textkultur.se, textkultur.se
Titti Knutsson, frilansskribent och författare, 0704 955745, titti@textmakareknutsson.se, textmakareknutsson.se

Övrigt